Životnosť solárneho panelu pre fotovoltaiku

Životnosť solárneho panelu.

Životnosť solárneho panelu je viac ako 25 rokov.Viete ako dlho solárny panel funguje ?

Solárne panely sú drahé počiatočné investície, a ako ich majitelia chceme mať istotu, že táto investícia za naše peniaze stojí. Presné informácie však nie sú také jednosuché pretože životnosť solárneho panelu ovplyvňuje mnoho faktorov.

Základnou informáciou z praxe však je že slnečný panel vyrobený v roku 1970 pracuje aj po 25 rokoch kedy stále dokáže poskytovať výkon 80% z jeho pôvodného výkonu!. Takže po 40 rokoch tieto staré panely stále budú pracovať efektívne.

AKÝ TYP SOLÁRNEHO PANELU JE TO?

Solárny panel a rýchlosť jeho rozkladu je závislá od typu panelu. Kryštalické panely sú oveľa odolnejšie, než panely z tenkých vrstiev. Záruky pre rôzne druhy panelov sú na základe ich rozdielnej očakávanej dĺžky života. Kryštalické panely sú obvykle dodávané so zárukov  20-25 rokov, zatiaľ čo filmové panely sú zvyčajne garantovaná len na 2-5 rokov.

Výrobcovia prišli s týmto číslom 25 rokov tak, že:

  • Počítajú straty účinnosti 0,8% za každý rok
  •  Rýchlosť rozkladu materiálov – po 25 rokoch  sa panely môžu priblížiť na 80% svojej pôvodnej účinnosti
  • Solárne panely by mali spĺňať minimálne 80% účinnosť po 25 rokoch, aby boli účinné a spĺňali mieru efektivity.

 

4455

degradácia panelu

Životnosť solárneho panelu – čo môžete pre to urobiť?

Solárne panely zvyčajne nevyžadujú náročnú údržbu, ale existuje niekoľko jednoduchých krokov, ktoré môžete urobiť, aby panely fungovaly na plný výkon po dlhšiu dobu ako obyčajne.

  • Vyberte si výrobcu s dobrou povesťou. Hlavne treba dbať na to ako sú panely zapúzdrené. Solárne panely kôli ich dlhej životnosti musia byť zapuzdrené v hliníku a sklo musí byť tvrdené. Tieto materiály samozrejme nijak neohrozujú životné prostredie.Ak výrobca používa neštandardné materiály a zapuzdrenie napríklad z kovu, bude panel degradovať a životnosť soolárneho panelu sa tým určite skracuje.
  • Uistite sa, že solárne panel má plný prístup ku svetlu. Odstráňte všetky vetvy alebo iné časti rastlín, ktoré blokujú slnečné svetlo. Všetky tiene majú negatívny dopad na výkonnosť solárnych panelov –  z dôvodu zablokovania fotónov.
  • Uistite sa, že vaše solárne panely sú čistené. To platí dvojnásobne v oblastiach s veľkým vetrom. Udržujte panely bez prachu, špiny, piesku a peľu. Vo viac znečistených mestách, nenechajte smog usadiť sa na paneloch. V zime, pokiaľ je to možné  odstraňujte mráz a sneh z panelov,
žicotnosť solárneho panelu
Jedna z prvých inštalácií v roku 1974. Povedali by ste že to bolo tak dávno?

Pridaj komentár

fotovoltaika