Viete ako dlho solárny panel funguje ?

ŽIVOTNOSŤ SOLÁRNEHO PANELU JE VIAC AKO 25 ROKOV.

Solárne panely sú drahé počiatočné investície, a ako ich majitelia chceme mať istotu, že táto investícia za naše peniaze stojí. Presné informácie však nie sú také jednosuché pretože životnosť solárnych panelov ovplyvňuje mnoho faktorov.

Základnou informáciou z praxe však je že slnečný panel vyrobený v roku 1970 pracuje aj po 25 rokoch kedy stále dokáže poskytovať výkon 80% z jeho pôvodného výkonu!. Takže po 40 rokoch tieto staré panely stále budú pracovať efektívne.

AKÝ TYP SOLÁRNEHO PANELU JE TO?

Solárny panel a rýchlosť jeho rozkladu je závislá od typu panelu. Kryštalické panely sú oveľa odolnejšie, než panely z tenkých vrstiev. Záruky pre rôzne druhy panelov sú na základe ich rozdielnej očakávanej dĺžky života. Kryštalické panely sú obvykle dodávané so zárukov  20-25 rokov, zatiaľ čo filmové panely sú zvyčajne garantovaná len na 2-5 rokov.

Výrobcovia prišli s týmto číslom 25 rokov tak, že:

  • Počítajú straty účinnosti 0,8% za každý rok
  •  Rýchlosť rozkladu materiálov – po 25 rokoch  sa panely môžu priblížiť na 80% svojej pôvodnej účinnosti
  • Solárne panely by mali spĺňať minimálne 80% účinnosť po 25 rokoch, aby boli účinné a spĺňali mieru efektivity.

 

4455

degradácia panelu

 ČO MÔŽETE UROBIŤ PRE ZVÝŠENIE ŽIVOTNOSTI SOLÁRNYCH PANELOV?

Solárne panely zvyčajne nevyžadujú náročnú údržbu, ale existuje niekoľko jednoduchých krokov, ktoré môžete urobiť, aby panely fungovaly na plný výkon po dlhšiu dobu ako obyčajne.

  • Vyberte si výrobcu s dobrou povesťou. Hlavne treba dbať na to ako sú panely zapúzdrené. Solárne panely kôli ich dlhej životnosti musia byť zapuzdrené v hliníku a sklo musí byť tvrdené. Tieto materiály samozrejme nijak neohrozujú životné prostredie.Ak výrobca používa neštandardné materiály a zapuzdrenie napríklad z kovu, bude panel degradovať a jeho životnosť sa tým určite skracuje.
  • Uistite sa, že solárne panel má plný prístup ku svetlu. Odstráňte všetky vetvy alebo iné časti rastlín, ktoré blokujú slnečné svetlo. Všetky tiene majú negatívny dopad na výkonnosť solárnych panelov –  z dôvodu zablokovania fotónov.
  • Uistite sa, že vaše solárne panely sú čistené. To platí dvojnásobne v oblastiach s veľkým vetrom. Udržujte panely bez prachu, špiny, piesku a peľu. Vo viac znečistených mestách, nenechajte smog usadiť sa na paneloch. V zime, pokiaľ je to možné  odstraňujte mráz a sneh z panelov,
Jedna z prvých inštalácií v roku 1974. Povedali by ste že to bolo tak dávno?
Inštalácia v roku 1974, povedali by ste že to bolo tak dávno ?

 

Pridaj komentár